Ruszamy z serwisem narciarskim!

Ruszamy z serwisem narciarskim!

Witamy na blogu 3GRAVITY!

Choć jako sklep i serwis rowerowy specjalizujemy się w rowerach, zimą lubimy poszaleć na stoku. Zazwyczaj w okresie świątecznym znajdujemy czas, by wyskoczyć na krótki wypad na polskie lub europejskie trasy.
Z racji tego, że właśnie uruchomiliśmy bloga i mamy grudzień, zapraszamy na nasz pierwszy wpis dotyczący serwisu narciarskiego, z którego możecie skorzystać u nas w okresie zimowym.  

Pierwsze dni grudnia, jak co roku, zwiastują  rozpoczęcie sezonu narciarskiego i snowboardowego w większości kurortów narciarskich w Europie i w Polsce. Jest to również ostatni dzwonek,  aby pomyśleć o przygotowaniu swojego sprzętu przed wyjazdem i uniknąć długiej kolejki w serwisie.  

Poniżej znajdziecie kilka słów o tym jak prawidłowo dbać o sprzęt zimowy.
Jak właściwie przygotować narty / snowboard przed wyjazdem?

Można wymienić kilka czynników, które sprawią, że jazda na nartach i snowboardzie będzie przyjemna i bezpieczna:  dobrze przygotowany stok, dobrze przygotowany sprzęt i dobra pogoda ;) Niestety tylko na jeden z tych czynników mamy bezpośredni wpływ, więc teraz słów kilka o serwisie sprzętu narciarskiego.

Dostępne są dwa sposoby serwisowania nart i snowboardów: ręczny i maszynowy.

Generalnie efekt końcowy obu jest podobny – sprzęt jest naostrzony i nasmarowany. Jednak w całym procesie występuje, kilka znaczących różnic, które wpływają głównie na żywotność nart / snowboardu. Przy ręcznym serwisie narciarskim, krawędzie ostrzone są ręcznie przy pomocy ostrzałki z odpowiednim pilnikiem. O tym, jak dużo krawędzi zostanie ściągniętej, decyduje człowiek, dokładnie oceniając  czy krawędź jest już odpowiednio przygotowana. Dodatkowo ręczny serwis daje możliwość dużo bardziej precyzyjnego przygotowania krawędzi na całej ich długości. Ostrzenie krawędzi w serwisie maszynowym wykonywane jest przez odpowiednie do tego maszyny/ kombajny do serwisu nart. Serwis taki jest dużo szybszy jednak znacznie mniej precyzyjny od ręcznego serwisu narciarskiego – maszyna ostrzy krawędzie tam gdzie dosięgnie. Dodatkowo podczas ostrzenia maszyny starają się być jak najbardziej efektywne, aby skrócić czas serwisowania, co za tym idzie przy ostrzeniu „ściągają” dość dużo krawędzi i ślizgu, bez względu na to czy narty / snowboard tego wymagają. Krótko mówiąc nawet jeśli narty/ snowboard wymagają „odświeżenia” to maszyny i tak „ściągną” z krawędzi taką ilość materiału, jak wymagały by one gruntownego serwisu. W nartach / snowboardzie ilość krawędzi jest ograniczona dlatego warto szanować je podczas ostrzenia.Kolejnym etapem serwisu jest smarowanie nart / snowboardu. Smarujemy je nie tylko po to, aby szybciej jeździć, ale również po to aby jazda była bezpieczniejsza. Odpowiednio nasmarowane narty łatwiej wprowadza się w skręt i hamowanie. Wielu, zawłaszcza początkujących narciarzy powtarza hasło: „ tylko proszę nie smarować, żebym szybko nie jechał/ła”. Jest to błędne przekonanie, bowiem smarowanie poprawia bezpieczeństwo jazdy. Częste smarowanie zapewnia lepsze właściwości jezdne sprzętu podczas użytkowania, zabezpiecza ślizg oraz nie pozwala na utlenianie się ślizgu. Generalnie narty / snowboard powinno się smarować częściej niż ostrzyć, starając się aby ślizg nie stał długo bez odpowiedniego natłuszczenia.


Kilka uwag dodatkowych, o których warto pamiętać:

Po powrocie z nart / snowboardu osusz i wytrzyj krawędzie, dzięki temu unikniesz rdzewienia krawędzi.

Staraj się unikać przewożenia sprzętu bezpośrednio na dachu samochodu.

Staraj się używać do tego specjalnych boxów dachowych lub bagażnika samochodowego. Zimą drogi często posypywane są solą, która działa żrąco.
Sól może osiadać na nartach / snowboardzie podczas podróży.

Zawsze podczas transportu zadbaj o to, aby dzioby i tyły nart  (dokładnie ich miejsca styków ślizgów) były zabezpieczone ski rzepami. Dzięki temu unikniesz niepożądanych rys w ślizgu.

Podczas jazdy na stoku staraj się unikać kamieni, ziemi, trawy itp.

Czy warto serwisować?

Właściwie naostrzone i  nasmarowane narty / snowboard gwarantują dobre trzymanie krawędzi nawet w najtrudniejszych warunkach(tzw. lodzie). Ponadto regularny  serwis zapewnia łatwiejsze i pewniejsze prowadzenie nart /snowboardu, dzięki czemu ryzyko ewentualnej kontuzji zmniejszamy do minimum.  A na dodatek wybierając ręczny serwis przedłużamy żywotność naszego sprzętu. Wybierając rodzaj serwisu do jakiego oddacie sprzęt zastanówcie się co jest dla Was ważniejsze.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy uświadomić Wam chociaż w mały stopniu dlaczego regularne serwisowanie nart / snowboardu jest ważne.

A na koniec, wszystkich narciarzy i snowboardzistów z Warszawy i okolic zapraszamy do skorzystania z naszych usług ;) Szczegółowe informacje znajdziecie (tutaj)

775 Komentarze